شرکت مخابرات استان سمنان
صفحه اول
تماس با ما
RSS
دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨ - |

دلایل کاهش ترافیک اینترنتی  و راهای مدیرت آن


چكيده:

 امروزه با گشترش اینترنت و افزایش تعداد کاربران adsl  شرکت های خدمات دهنده دارای سرویس های متنوع می باشند که تنوع این سرویس ها عمدا در سرعت و میزان حجم ترافیک مصرفی دارد. مدیرت حجم مصرف ترافیک و راه های مدیرت آن موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم.

 واژه‌هاي كليدي:

ترافیک اینترنت.کم شدن حجم اینترنت.مدیرت ترافیک مصرفی.تمام شدن حجم سریع اینرنت.

 مقدمه:

تمام شدن سریع حجم اینترنت کاربران مشکلی است که امروزه بسیاری از کاربران مخصوصا آنهایی که از گوشی های هوشمند استفاده می کنند با آن روبرو هستند و بسیاری از آنها نمی دانند این مشکل چگونه پیش آمده است  در این مقاله سعی می کنیم به راههای مقابله با مصرف حجم ناخواسته بپردازیم. 

به صورت کلی کم شدن ناخواسته حجم اینترنت را می توان به 7  دسته کلی  زیر تقسیم بندی نمود  .

 

1.        بروز رسانی خودکار نرم افزارهای نصب شده روی و سیستم عامل  و گوشی های هوشمند

2.       مرور صفحات حاوی فایل های فلش ، عکس

3.       وصل شدن دیگر افراد به مودم وایرلس شما بدون اجازه 

4.       وجود ویروس و برنامه های جاسوسی 

5.       بازی آنلاین

6.       استفاده از نرم افزار های شبکه اجتماعی و  پیام رسان

7.       پخش آنلاین موسیقی و تصویر(استریم مدیا)

 

   بروز رسانی خودکار نرم افزارهای نصب شده روی و سیستم عامل  و گوشی های هوشمند

windows-phone-color-new.png

آموزش جلوگیری از بروزرسانی اتوماتیک اپلیکیشن ها در ویندوز فون

وارد Play Store یا فروشگاه تلفن همراهتنان شوید .

بر روی سه نقطه ... سمت چپ صفحه کلیک کرده و گزینه تنظیمات را انتخاب کنید .

صفحه را به طرف پایین حرکت داده و گزینه به روز رسانی برنامه ها را از طریقwifi یا به صورت خودکار را بر روی خاموش قرار بدهید .  

 

 

 


جلوگیری از بروزرسانی اتوماتیک اپلیکیشن ها در اندروید

windows-phone-color-new.png

برای غیر فعال کردن آپدیت خودکار در نسخه‌های قبل‌تر از 5.0، در قسمت اپ‌های گوشی یا تبلت روی آیکون پلی استور کلیک کنید.

بعد از آن‌که پلی استور اجرا شد، روی منو در قسمت بالا و سمت چپ صفحه کلیک کنید.

از منویی که باز می‌شود، روی گزینه‌ی Settings  کلیک کنید.

گزینه‌ی مربوط به به روز رسانی خودکار نرم‌افزارها، یعنی Auto-update apps، در بخش General منوی تنظیمات قرار دارد. اگر این گزینه روی حالت Auto-update apps at any time. Data charges may apply قرار داشته باشد، به معنای این است که اپ‌های شما به صورت خودکار به روز رسانی می‌شوند. برای غیر فعال کردن این حالت روی Auto-update apps کلیک کنید.

 

 

 

جلوگیری از بروزرسانی اتوماتیک اپلیکیشن ها در IOS

apple_apple_phone_cell_phone_ipad_iphone_ipod_mobile_phone_telephone-512.png

 

 Setting را باز کنید  و سپس به

صفحه را به پایین هدایت کنید تا به بخش “Automatic Downloads” برسید.iTunes & App Storeبروید.

گزینه “Updates” را به سمت خاموش یا OFF بکشید تا بروزرسانی خودکار ابزارک ها غیرفعال شود.

 


 

 

جلوگیری از بروزرسانی اتوماتیک نرم افزار ها در ویندوز 7و 8

برای شروع ابتدا در بخش استارت ویندوز به Control Panel بروید.

در داخل Control Panel گزینه Windows Update را انتخاب نمایید.

پس از ورود به Windows Update در سمت چپ لیستی را مشاهده میکنید. گزینه Change Setting را بزنید.

 

در صفحه جدید یک نوار وجود دارد که با کلیک روی آن یک لیست باز میشود. لیست را باز کرده و گزینه Never Check For Updates را انتخاب نمایید. سپس Save را در پایین صفحه بزنید.

 

 

 وصل شدن دیگر افراد به مودم وایرلس شما بدون اجازه 


با گسترش استفاده از اینترنت و مخصوصا استفاده از مودم های بی سیم، مشکل استفاده غیر مجاز افراد ناشناس از اینترنت ما نیز مطرح شده است. در اینجا به روشی کاملا ساده نحوه شناسایی استفاده کنندگان غیر مجاز و مسدود کردن آن را تشریح می کنیم.

 

برای این کار شما باید وارد تنظیمات مودم خود شوید. برای این کار یک مرورگر باز کنید و آدرس آی پی مودم خود را در مرورگر وارد کنید. آدرس آی پی برای مودم های مختلف فرق می کند اما معمولا به صورت 192.168.1.1است:

در این مرحله از شما رمز ورود به تنظمیات مودم خواسته می شود که معمولا به صورت زیر است:

Username: admin

Password: admin

ما در اینجا برای نمونه مودم TP-Link را توضیح می دهیم. بقیه مودم ها هم کم و بیش مشابه هستند و با کمی جستجو در منوها می توان به محل های مورد نظر دست یافت.

پس از ورود به تنظیمات مودم به قسمت Status می رویم. در این قسمت همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است در قسمت

Current Connected Wireless Clients number is

آدرس مک دستگاههایی که به صورت وایرلس به مودم شما وصل هستند لیست شده اند. آدرس مک (MAC) یک آدرس اختصاصی برای هر دستگاهی است که به اینترنت وصل می شود و معمولا غیر قابل تغییر است. به عنوان مثال در شکل زیر سه دستگاه به مودم وایرلس وصل شده اند. اگر شما به همان تعداد دستگاه (لپ تاپ، گوشی، تبلت، تلویزیون و ...) دارید که به مودم وصل هستند پس کسی به صورت غیر مجاز از وایفای شما استفاده نمی کند. برای اطمینان، می توانید وایفای تمام دستگاه ها را خاموش نمایید (البته غیر از سیستمی که در حال کار با آن هستید. البته اگر با وایفای به مودم وصل شده اید نه با کابل) و دگمه Refresh را بزنید. در این صورت لیست فقط باید شامل دستگاهی باشد که در حال کار با آن هستید. اگر هم با کابل به مودم وایفای خود وصل شده باشید، لیست باید خالی شود. اگر لیست خالی نشد، آدرس مکی که در لیست وجود دارد همانی است که به صورت غیر مجاز از وایفای شما استفاده می کند.

 

 

مرور صفحات حاوی فایل های فلش ، عکس 

global-search-icon.jpgمرور صفحات حاوی فایل های فلش و  تصویر می تواند بخش زیادی از حجم ایترنت شمارا  کاهش دهد زیرا این فابل ها ابتدا بر روی کلایت  دانلود می شود و بعد به کاربر نمایش داده می شود  برای حل این مشکل  فایل های فلش از افزونه FLASH OFF  و    برای حل مشکل فایل های  تصویر  از افزونه ImgLikeOpera  استفاده نمایید.

 

لینک دانلود افزونه ImgLikeOpera در افزونه های فایرفاکس

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/imglikeopera

دانلود افزونه  Flash OnOff در افزونه های فایرفاکس

 

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/flash-onoff


 وجود ویروس و برنامه های جاسوسی 

 

vista_anti_spyware_icon_by_hiero_nymus.jpgاما به واقع ویر وس ها هم ممکن است موجب کاهش حجم اینترنت شما شوند . ساده ترین کاری که ممکن است ویروس انجام دهد ، انتقال اطلاعات ارزشمند یا بی ارزش از کامپیوتر کاربر یا به آن است. همین کار ممکن است به وسیله یک نفوذگر و به قصد انجام کاری معین انجام پذیرد و در چنین مواقعی ممکن است هکر به رایانه شما نفوذ کرده و در حال انتقال اطلاعات شما یا نصب برنامه مخرب دلخواه خود باشد و به همین دلیل با وجود یک  آنتی ویروس خوب و البته بروز می تواند ایمنی سیستم شما را در برابر ویروس ها بالا ببرد. 

 

 

 

 

بازی آنلاین

Games.pngجای تعجب نيست که بازیهای online که گرافيک سنگينی دارند،به سرعت حجم زيادی از دادهها را مصرف میکنند ولی حتی بازیهای ساده و به ظاهر سبک مانند Angry Birds نيز در حجم داده های مصرفی شما مؤثر هستند. مشکل آنجا است که بسياری از بازیهای رايگانی که برای دستگاه های سيار ساخته میشوند،حجم قابل توجهی از تبليغات را نيز به دستگاههای شما منتقل میکنند. به همين دليل است که يک بازی معمولی میتواند بسياربيشترازآنچه تصورمیکنيد،ازميزان مانده اعتبارحجم اینترنت شما بکاهد.

 

 

استفاده از نرم افزار های شبکه اجتماعی و  پیام رسان

عمده مشکل تمام شدن سریع ترافیک مصرفی اینترنت به برنامه هایی مربوط می شود که خواسته یا ناخواسته، با مجوز و بدون مجوز از

download.png

 سوی کاربر اقدام به ارسال و دریافت اطلاعات می کنند.  برخی اپلیکیشن های اجتماعی نظیر واتس آپ ، وایبر،تلگرام ، لاین و ... اصولا برای دانلود و آپلود اطلاعات در فضای اینترنت طراحی شده اند. مخصوصا اگر تنظیمات آن را به درستی انجام نداده باشید. برخی دیگر تنظیمات خاصی برای دانلود و آپلود اتوماتیک اطلاعات دارند. مانند واتس آپ که مثلا می توانید تنظیم کنید که آیا ویدیوهای ارسال شده برای شما (مخصوصا در گروه هایی که عضو هستید که معمولا تعداد این ویدیوها زیاد است) به صورت ات

وماتیک دانلود و در گوشی شما ذخیره شوند یا خیر. به هر حال برای تشخیص این که کدام نرم افزار گوشی شما حجم اینترنت شما را به شدت مصرف می کند نیاز به ابزارهایی دارید که

 یکی از آنها نرم افزار قدرتمند traffic monitor می باشد.

traffic monitor اپلیکیشن قدرتمند و برتر برای نظارت بر ترافیک و اندازه گیری ترافیک داده های مصرف شده ی وای فای می باشد که مخصوص اندروید عرضه شده است. این برنامه  امکان مانيتورينگ لحظه ای ترافيک داده های رد و بدل شده را در اختیار شما قرار می دهد و با امکانات زیاد خود همچون تست سرعت دانلود و آپلود می تواند بهترین ابزار برای افرادی که با اینترنت سر و کار دارند، باشد!

جهت دانلود این نرم افزار می توانید از لینک استفاده نمایید.


 

پخش آنلاین موسیقی و تصویر(استریم مدیا)


اگر از علاقه‌مندان به وبسایت‌های پخش ویدیو و آهنگ آنلاین هستید شاید خوب باشد که بدانید پخش موسیقی آنلاین برای مثال با کیفیت 256 کیلوبیت بر ثانیه در هر ساعت می‌تواند بیش از 100 مگابایت از حجم اینترنت شما را مصرف کند و تماشای یک ویدیوی اچ‌دی نیز بیش از 1 گیگابایت در ساعت حجم اینترنت شما را مصرف می‌کند. بنابراین اگر حجم اینترنت نامحدود ندارید شاید بهتر باشد که برای استریم اهنگ یا ویدیو، کیفیت خیلی بالایی را برای استریم انتخاب نکنید.